Pre mnohé ženy nevítaný hosť, ktorý ich s komplikáciami navštevuje každý mesiac. Menštruáciu berieme ako bežnú súčasť života a pritom ani netušíme, že nie je normálne, ak je extrémne silná, dlhá či nepravidelná.
Prečo by ženy mali sledovať svoju menštruáciu?
O zdraví ženy môže menštruačné krvácanie povedať viac, než by sme si čakali. Kľúčové je vedieť rozoznať, ako by mala vyzerať prirodzená zdravá menštruácia a ako sa, naopak, prejavuje tá problematická.
Kedy môžeme menštruáciu označiť ako problematickú?
Pacientka by mala vyhľadať gynekológa vtedy, ak jej menštruačné krvácanie trvá dlhšie ako 7 dní, je silné alebo nepravidelné, respektíve ak menštruácia chýba. Ak napríklad žena počas menštruačného klrvácania použije viac ako 8 vložiek alebo tampónov denne, prípadne ich kvôli intenzite kombinuje, mala by spozornieť. Normálne tiež nie je, ak krvácanie prichádza v inej frekvencii, skôr alebo neskôr, ako je stanovené rozpätie pravidelnej menštruácie (21 až 35 dní). Intermenštruačné krvácanie (objavuje sa medzi cyklami) alebo krvácanie po pohlavnom styku sú tiež dôvodom na návštevu gynekologickej ambulancie. Prah bolesti je individuálny. Ale platí, ak vás menštruačná bolesť obmedzuje v bežnom živote, je čas zistiť jej pravú príčinu.
Čo môže znamenať, ak sa vymykáme zo štandardu, teda ak nás trápi niektorá z odchýliek od normálnej menštruácie?
Tieto symptómy môžu byť signálom viacerých gynekologických problémov. V prvom rade musíme vylúčiť organickú príčinu týchto ťažkostí (myómy, polypy, endometriózu) či dokonca nádorové ochorenia. Potom môžeme poruchu menštruačného cyklu označiť ako dysfunkčné krvácanie, ktorého príčinou bývajú hormonálne poruchy.
Septembrový prieskum TNS pre spoločnosť Gedeon Richter odhalil, že až 86 % žien si myslí, že napríklad myómy sa liečia len operačne. Existujú pre ženy s myómom aj iné možnosti?
V súčasnosti sa využíva niekoľko druhov liečby myómov (myóm - nezhubný nádor zo svaloviny maternice). Každý lekár vyberá najoptimálnejší spôsob liečby pre pacientku vždy individuálne. Výber liečebného postupu je ovplyvnený vekom pacientky a jej ťažkosťami, počtom, veľkosťou a lokalizáciou myómov, plánovaním tehotnosti a samozrejme názorom pacientky. Pri radikálnej liečbe sa pacientke odstraňuje maternica. Šetrnejšou možnosťou je operačné odstránenie len konkrétneho myómu. V súčasnosti však máme k dispozícii aj liečbu myomatózy prostredníctvom tabliet.
Práve tabletová liečba sa javí ako najšetrnejšia. Pre koho je určená a ako funguje?
Túto liečbu môžu využiť pacientky so silným menštruačným krvácaním, ktorým zabezpečí úľavu v podobe zastavenia krvácania a zároveň dochádza k zmenšovaniu objemu myómu. Na konci liečby môže dôjsť k takému ústupu príznakov, že sa môže pacientka úplne vyhnúť operácii. Táto nehormonálna liečba sa užíva v trojmesačných cykloch, ktoré možno opakovať. Ťažkosti ktoré myomatóza vyvolávala, ustupujú a žena môže žiť normálny život. V prípade že sa cykly opakujú, myóm sa môže zmenšiť natoľko, že pre pacientku prestane byť nebezpečným.
Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení
Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.
Prečítať viac5 krokov k zdravej menštruácii
Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.
Prečítať viacV klimaktériu nemusíte trpieť
Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!
Prečítať viac