Problémy s menštruáciou môžu byť u žien signálom rôznych zmien v tele. Niektoré výkyvy od normálu sú prechodné, keď sme napríklad vystresované z práce, viac schudneme alebo sme fyzicky unavené po nejakej viróze. Avšak problémy dlhodobejšieho charakteru by nám v hlave mali rozsvietiť inú kontrolku. Môžu byť príznakmi vážnejšieho ochorenia.
Nie všetko sa dá odôvodniť genetikou
Pri úrovni dnešných poznatkov vieme, že pri menštruácii nemusíme trpieť ako naše mamy či staré mamy. Ani odvolávanie sa na tzv. rodinnú anamnézu nemusí byť správne. Napríklad, taká silná, zdĺhavá, či bolestivá menštruácia môže byť príznakom myómov maternice. To vedela v našom prieskume zhruba tretina žien a približne narovnako vedeli ženy popísať, čo myóm je. Na to, že pravdepodobnosť výskytu myómu po štyridsiatke stúpa až na 50 – 60 %, nejde o veľké číslo.
Ako sa prejaví myóm
Myóm ženám spôsobuje okrem veľmi nepríjemnej menštruácie aj obmedzenia v podobe bolestivého sexu, bolestí v spodnej časti brucha, častého močenia, zápchy, či zhoršenia funkcie obličiek. Nehovoriac o tom, že kvôli nemu ženy nemôžu otehotnieť alebo donosiť dieťa. Dosť na to, aby sme spozorneli... Veľmi jasným príznakom je aj anémia, čiže chudokrvnosť. Viac ako dve tretiny žien (74 %), ktoré v prieskume uviedli, že sú anemické, vôbec nevedia o tom, že anémia môže byť prejavom myómov. Spomedzi mladých žien (25 – 34 rokov) má povedomie o tomto symptóme len 7 % žien.
A čo názor na liečbu?
Prieskum prekvapivo odhalil aj to, že spôsob liečby má tiež vplyv na to, či je žena ochotná daný problém aktívne a zodpovedne riešiť. Drvivá väčšina žien, až 86 %, si myslí, že myómy sa liečia len operačne, čo je mylná informácia. Na hypotetickú otázku – akú formu liečby by ženy preferovali – až tri štvrtiny (74 % žien) by v prípade takejto diagnózy uprednostnili liečbu tabletami. Dokonca, až 82 % žien deklarovalo väčšiu ochotu ísť ku gynekológovi, pokiaľ by vedeli, že myómy sa dajú liečiť aj spomínanými tabletami.
A čo bodka na záver?
Je to tak jednoduché... Doktor Plzák mužom radil: „Zatloukat, zatloukat, zatloukat.“ Je to síce pre inú oblasť, ale v prípade žien a ich menštruácie platí pravý opak: „Sledovať, sledovať, sledovať...“ Sledujte zodpovedne svoju menštruáciu. Vedzte, že sa stane vaším osvedčeným radcom, aby ste dobre poznali svoje intímne zdravie.
*Uvádzané sú dáta z prieskumu, ktorý v septembri 2016 realizovala agentúra TNS Slovakia exkluzívne pre spoločnosť Gedeon Richter na vzorke 1 000 slovenských žien.
Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení
Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.
Prečítať viac5 krokov k zdravej menštruácii
Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.
Prečítať viacV klimaktériu nemusíte trpieť
Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!
Prečítať viac