U mnohých žien môže byť menštruácia veľmi stresujúce obdobie. Silné krvácanie a rôzne druhy bolestí zvyšujú podráždenosť, a tým aj stres. Ak žena navyše trpí aj ďalšími nepríjemnými prejavmi maternicových myómov, stres a nervozita sa ešte zvyšujú. Niekedy zabúdame na to, ako stres vo všeobecnosti ovplyvňuje menštruačný cyklus. Častokrát až do takej miery, že nám to menštruáciu oddiali či vyvolá skôr alebo je jej priebeh úplne iný, ako sme väčšinou zvyknuté. Vtedy je dôležité upokojiť sa na vedomej úrovni, aby aj podvedomé vplyvy na menštruáciu klesli.
Ako stres ovplyvňuje vašu menštruáciu?
Pri akomkoľvek strese produkuje naše telo hormón zvaný kortizol, ktorý nám pomáha tento stres zvládnuť. Avšak jeho účinky na správnu tvorbu progesterónu a estrogénu, kľúčových hormónov pri udržiavaní rovnomerného reprodukčného systému, nie sú práve najpriaznivejšie.
Aj keď nie je úplne jasné, čo konkrétne sa deje v tomto procese udalostí, ukázalo sa, že stres môže potenciálne oddialiť váš menštruačný cyklus, aspoň na určitý čas. To sa môže zdať ako vítaná situácia pre tie ženy, ktoré trpia bolestivou menštruáciou, ale v konečnom dôsledku vyhrotené napätie ešte zvyšuje finálnu bolestivosť menštruácie.
Ako stres ovplyvňuje PMS (predmenštruačný syndróm)?
Pri strese a PMS sa môže zdať, že riešime podobnú dilemu ako pri vajci a sliepke, ktorý z nich je prvý... Všeobecne by sme mohli povedať, že predmenštruačný syndróm nás môže vystresovať, ale zároveň aj stres môže zhoršiť príznaky PMS.
Rôzne výskumy potvrdili, že stres počas dvoch týždňov pred menštruáciou súvisí s oveľa vyššou mierou depresie, smútku, plačúcich období, bolestí tela, nadúvania, bolestí dolnej časti chrbta, kŕčov a bolestí hlavy. Zvládnuť celý tento zoznam príznakov PMS spolu s nepríjemnými symptómami menštruácie je pre niektoré ženy poriadnou výzvou!
Ako zvládať stres?
Vo väčšine prípadov nie je potrebné brať akékoľvek lieky a aj my vám radíme, aby ste sa im radšej vyhli. Existuje jedna fantastická metóda na zvládanie stresu s veľmi pozitívnymi vedľajšími účinkami... CVIČENIE! Budete sa cítiť lepšie, vyzerať lepšie a vaše PMS by sa malo upokojiť vďaka malým zmenám v životnom štýle, stačí to len vyskúšať.
Naše návrhy zahŕňajú:
Chcete znížiť dôsledky PMS? Udržte svoj stres pod kontrolou.
Choďte von a kráčajte. Nie je hanba začať pomaly a na krátke vzdialenosti. Vymeňte výťah za schody ak máte tú možnosť. Parkujte ďalej od svojho cieľa a prejdite zvyšok cesty pešo. Zoberte svojho psa na niekoľko prechádzok navyše, a ak máte pocit, že potrebujete zámienku, zvaľte to všetko na psie potreby. Ak nemáte štvornohého miláčika, zoberte na prechádzku toho susedovho, určite sa poteší. Pre tých, ktorí nie sú milovníkmi zvierat, navrhujeme zobrať na prechádzku kamarátku. Vzájomne sa podporíte a pomôže vám udržať sa na správnej ceste.
Choďte do posilňovne. Niektorí ľudia majú radšej cvičenie, do ktorého investovali nejaké peniaze: „Keď som si už zaplatila vstup, zacvičím si, nech to stojí za to...“ Nájdite si telocvičňu vo svojom okolí, kde sa budete cítiť dobre. Zaplaťte si krátkodobé členstvo pre začiatočníkov, aby ste zistili, či vás to bude baviť a napĺňať aj po týždni či dvoch. Stanovte si splniteľný cieľ, ktorý vás bude posúvať dopredu a dodržujte rozvrh cvičení, ktorý si stanovíte. Ak môžete, zaplaťte si niekoľko hodín s trénerom, ktorý vás usmerní, poradí vám s intenzitou aj vhodnými cvičeniami, aby ste pre svoje telo robili to najlepšie v zóne bezpečnosti.
Vyberte si šport. Spomeňte si na školské časy, určite sa nájde aspoň jedna aktivita, ktorú ste milovali. Môže to byť napríklad volejbal, vybíjaná či tenis alebo futbal. Je pravdepodobné, že niekde vo vašom okolí existuje tím alebo skupina s pravidelnými tréningami. Pridajte sa.
Existuje veľa možností, ako zvýšiť fyzickú aktivitu. Zamyslite sa a nebojte sa vstúpiť na nepoznané územia. Vystúpte von zo svojho stereotypu, vyberte si niekoľko možností, nechajte si čas na zlepšenie a posúvajte sa ďalej! Športom sa vám zlepší psychické rozpoloženie a oveľa lepšie budete zvládať prípadný stres. A ak eliminujete stres, znížia sa vám aj prejavy nepríjemného PMS.
Dokážete to!
Zvládanie stresu, PMS a prípadne aj symptómy myómov sú pre mnohé z nás veľmi náročné. Je príliš ťažké, aby sme tento „balík“ nosili mesiac čo mesiac so sebou. Pokúste sa vďaka našim radám aspoň sčasti znížiť hmotnosť balíka tým, že budete mať stres pod kontrolou, čím znížite aj negatívne prejavy PMS. Zlepší sa vám kvalita života, budete mať viac energie a času (keďže vám všetko pôjde od ruky J) a budete si tak môcť vychutnať mnohé dobré veci, na ktoré ste predtým ani nepomysleli.
Častá menštruácia ako zdroj novodobých ženských ochorení
Každá doba prináša so sebou trendy, ktoré sa odzrkadľujú aj na problémoch, aké riešia ženy so svojimi lekármi. V minulosti to možno boli časté tehotenstvá a pôrody, ktoré vedeli ženu veľmi vyčerpať.
Prečítať viac5 krokov k zdravej menštruácii
Zdravá menštruácia je snom každej ženy, ktorá niekedy pocítila nepríjemnosti spojené s menštruačným krvácaním. Príčin, ktoré spôsobujú nepríjemnosti je veľa, ale ako to celé zvládnuť? Cesta za zdravou menštruáciou nemusí byť ľahká, ale vydať sa na ňu musíte.
Prečítať viacV klimaktériu nemusíte trpieť
Menopauzálna hormonálna liečba znižuje až úplne odstraňuje nepríjemné príznaky klimakterického syndrómu. Jej úspešnosť je až 90 %!
Prečítať viac